KONUŞMACILAR

DESIGNING THE FUTURE

DAVETLİ KONUŞMACILAR

 

Emin ÇAPA

 

İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik okudu. Lisansüstü eğitimlerinin ikisini de AB üzerine yaptı. 1989 yılında ilk kez “kadrolu ekonomi muhabiri” olarak Tempo dergisinde ekonomi muhabiri olarak çalıştı. Gemi Mühendisleri Odası’nda Oda Müdürlüğü yaptı. Türkiye’nin ilk özel radyolarından Genç Radyo’nun kurucuları arasında yer aldı. Endüstri ilişkileri ve “maaş” konularına duyduğu ilgi nedeniyle kısa bir süre TİSK’te çalıştıktan sonra, gazetecilik mesleğine geri döndü. Sabah Gazetesi’nde 5 yıl endüstri ilişkileri ve lisansüstü eğitimlerini aldığı Avrupa Birliği konularında muhabirlik yaptı. Muharrem Kayhan döneminde TÜSİAD’da Başkan Danışmanı olarak çalışmaya başladı. Erkut Yücaoğlu döneminde de bu görevi yürüttü. Amatör bahçıvanlık, sanat tarihi (sanat-siyaset ve ekonomi ilişkisi), askeri strateji, astronomi, astrofizik, astrobiyoloji ve tarih (özellikle İlk ve Orta çağ), inovasyon, teknoloji Çapa’nın düzenli ilgilendiği konular arasında bulunuyor.

 

 

İskender GÖKALP (CNRS-ICARE Kurucu Direktör)

Prof. İskender Gökalp, Saint-Joseph Lisesi’ni ve İTÜ Makine Fakültesi Uçak Mühendislği bölümünü bitirdikten sonra Paris Üniversitesi’nde Türbülanslı Yanma konulu doktora çalışmasını yapmıştır. Aynı üniversitede 1979-1983 yılında asistanlık yapmış ve 1983 yılında CNRS’e (Centre National de la Recherche Scirntifique) araştırmacı olarak alınıp Orléans şehrindeki Yanma laboratuvarına atanmıştır. 2003 yılında bu laboratuvarın müdürü olmuş ve 2007 yılında komşu Aérothermique laboratuvarıyla birleştirerek bugün müdürü olduğu Yanma, Aerodinamik, Reaktivite ve Çevre Enstitüsünü kurmuştur (Institut de Combustion, Aérothermique, Réactivité et Environment – ICARE). ICARE Şubat 2012’de “Temiz ve Güvenli Enerji Sistemlerinin Kimyasal Kinetiği ve Aerotermodinamiği” konularında Fransa’nın “Mükemmeliyet Merkezi” olarak seçilmiştir. 120 citation endeksli yayını, 500’den fazla toplam yayını olan Prof. Gökalp, bugüne kadar 50 den fazla doktora çalışması yürütmüştür. Son senelerde Türkiye’den doktora öğrencileri de almaya başlamıştır. Prof. Gökalp 2001 yılında Avrupa Yanma Enstitüleri Federasyonunu kurmuştur ve halen başkanlığını yapmaktadır. Halen FP7’nin Energy 2011 çağrısında kabul edilen OPTİMASH projesinin koordinatörlüğünü yürütmektedir.

 

 

 

İbrahim AYBAR (RENAULT MAİS Eski Genel Müdürü ve Y.K. Başkanı)

1974 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Makine-Uçak Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı üniversiteden 1976 yılında Yüksek Mühendis ünvanını aldı. Daha sonra 1978-1980 yılları arasında A.B.D.’ye giderek doktora çalışması yaptı. 1980-1985 yılları arasında yurtdışında ve 1985-1988 yıllarında Türkiye’de özel sektörde profesyonel iş yaşamını sürdürdü.1988-1991 yılları arasında Başbakanlık’ta çalıştı. 1991-1992 yılları arasında Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı yaptı. Aynı yıllarda Sümerbank Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Vekilliği yaptı. 1992 yılından 2000 Eylül ayına kadar Varan Turizm Genel Müdürü ve UYTAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Ekim 2000’den itibaren Renault MAİS Genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. 2008 ile 2010 yılları arasında Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır. Halen, YASED Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

 

 

 

 

Aydın ÖZÜ (Enerji Danışmanı)

1964 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümü Lisans ve Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü Yüksek Lisans mezunudur. 25 seneden uzunca bir sure yurt içinde ve yurt dışında yerli ve yabancı petrol şirketlerinde calışmış olup halen kendi şirketi olan “Aydın Özü Consulting Office” ile yerli ve yabancı hem ozel hem devlet şirketlerine Enerji Danışmanlığı hizmeti vermektedir. Bir yanadan da halen Antropoloji üzerine  Doktora programında ve İstanbul Devlet konservatuarında da Genel Müzikoloji bölümünde eğitimine devam etmektedir.

 

 

Çelik ÖREN – (İninal ve Kredico Kurucu Ortağı)

Çelik Ören 1988’den itibaren birçok organizasyonda önemli görevlerde bulundu. 30 yıllık kariyerini yönetici, girişimci, yatırımcı, mentor olarak ‘her zaman üretmek, faydalı olmak’ misyonu ile sürdürmektedir. 1988-1996 arasında Snickers, M&M’s, Twix, Milky Way, Orbit, Whiskas, Pedigree markalarıyla sektörde dünya lideri olan Mars şirketinde görev yaptı. 1996-2001 arasında Kellog’s, Calgon, Energizer, Dardanel gibi markalarla çalışan, dönemin lider dağıtım şirketi Sezginler A.Ş.’de görev yaptı. 2001-2004 arasında Genel Müdür olarak, dönemin çay sektöründe liderlerinden Obaçay’da; 2004-2007 arasında, iç giyim’in köklü markası TEN Lingerie’de görev yaptı. 2005’te Türkiye’nin ilk katalogla doğrudan satış şirketi Benimmağazam’ı kurdu. Giyim, mutfak, ev aletleri kategorilerinde lider firmalarla, binlerce insanla çalıştı. 2009-2012 arasında Türkiye’nin en önemli gıda şirketlerinden, ESAS Holding – Esaslı Grup Gıda’da Genel Müdür olarak görev yaptı. 2012’de Kurucu Ortak olarak, banka kartı kullanmak istemeyen, güvenli, indirimli alışveriş yapmak isteyen herkes için Türkiye’nin perakende noktalarda satılan ilk ön-ödemeli kartı, ödeme sistemi İninal’ı kurdu. İninal ile ‘Global Endeavor Girişimcisi’ seçildi. 2015’te Kurucu Ortak olarak, KOBİ’ler ve bireylere, özel yazılım ile kredi & sosyal skorlama yapan Kredico’yu; Türkiye Lokantacılar Federasyonu, OdeaBank’ın iş ortaklığıyla yemeklerde indirimler, avantajlar sunan ön-ödemeli kart gustokart’ı, restorantlar için avantajlı tedarik platformu, kredi kartı Ahikart’ı kurdu.

 

 

Sedat KILIÇ (Euromessage CEO’su)

Sedat Kılıç 1991 yılında İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Schneider Electric’de 1992 – 1995 yılları arasında Dağıtım Yöneticisi, Gec Alsthom’da 1995 – 1997 yılları arasında Satış Mühendisliği, 3M’de 1997 – 2001 yılları arasında Kıdemli Satış Temsilcisi, Avea’da 2001 – 2003 yılları arasında Bölge Satış Sorumlusu, Aria / Avea’da 2004 – 2005 yılları arasında Ticari Pazarlama Yöneticiliği, Avea’da 2005 – 2006 yılları arasında Kurumsal Satış Departmanı Yöneticiliği, Google’da 2006 – 2015 yılları arasında Satış ve Pazarlamacı, Sualp Trade Co’da 2015 yılında Kurucu, SKF Turk’da Müdür olarak görev almıştır. Kılıç, 2017 yılından itibaren  Doğuş Grubu Şirketlerinden Related Digital’da CEO olarak görev almaktadır.

 

 

Hasan YAŞAR (aramamotoru.com Kurucusu)

Hasan Yaşar 1980 Konya doğumludur. Konya Karatay Anadolu Lisesi’nden sonra İstanbul Kültür Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiştir. Yaşar, kişisel bloğunda girişimcilik konularında yazılar yazarak tecrübelerini aktarmaktadır. 1999 yılından bu yana internet projeleri geliştiren Yaşar, halen İmza İnternet Teknolojileri firmasının kurucu ortağı olarak indir.com ve arama motoru projelerini yönetmektedir. Şirket olarak hem kendi projelerini yapmakta hem de firmalara başta SEO olmak üzere danışmanlık hizmetleri vermektedir. 2015 yılında Marmara Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak “Yaratıcılık ve Yenilikçilik Yönetimi” (Creativity and Innovation Management) dersi, 2017 yılında Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak İnternet girişimciliği dersi vermektedir. Yaşar; ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi Yeni Medya Uygulama ve Araştırma Merkezinin Danışma Kurulu’nda da yer almakta ve Mimar ve Mühendisler Grubu’nda Bilişim Komisyonu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

 

 

Kerem Emre AKARLAR (Newgen Agency Başkanı)

Medya ajansı kariyerine 2003 yılında yerel bir ajansta planlamacı olarak başladı, 2006’da Carat’a katıldı ve 2 yıl sonra Müşteri Direktörü oldu. Özel ilgi alanı olan Açıkhava reklamcılığında bilgi ve deneyimlerini geliştirerek Carat’taki görev ve sorumluluklarına ek olarak 2014’te Grubun açıkhava ve ev-dışında global lider ajansı Posterscope’da yine Müşteri İlişkileri Grup Direktör’lüğü görevini üstlendi. Offline ve online medya entegrasyonu, değişen medya ortamında açıkhava ile sosyal medya ve diğer online araçların birlikte kullanılması, özel proje geliştirme ve yeni medya fikirlerinin üretilmesi üzerine çalıştı. 2015 Mayıs ayı itibariyle, dijital oyunlar ve elektronik sporlar konusunda uzman, stratejik pazarlama ajansı NewGen’de Genel Müdür olarak göreve başladı. Galatarasay Üniversitesi başta olmak üzere farklı eğitim kurumlarında ve platformlarda konuk eğitimci ve konuşmacı olarak yer aldı.